تولید سالانه 400 هزار بوته گل رز پیوندی در شهرستان سامان/ توقف واردات پایه گل رز پیوندی
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سامان از تولید سالانه 400 هزار بوته گل رز پیوندی در شهرستان سامان خبر داد.
1399/07/20

یزدان احمدزاده گفت:گل رز بعنوان ملکه گلها از خانواده "گل سرخیان " است و هلند، ایالات متحده آمریکا ، انگلستان، فرانسه، کلمبیا، اکوادور، کنیا، آفریقای جنوبی و هندوستان از مهمترین صادر کنندگان پایه های گل رز هستند که سالانه گردش مالی آنها به بیش از میلیون ها یورو در جهان می رسد.

وی افزود: با تولید پایه گل رز علاوه بر جلوگیری از ورود پایه های رز خارجی به ایران احتمال ورود آفات و بیماری ها و مشکلات ثبت سفارشات پایه های گل پیوندی برطرف می شود.

دکتر سید حبیب الله نوربخش در خصوص فعالیت گلخانه خود در تولید پایه های گل رز گفت: تولید بوته گل رز پیوندی را با احداث گلخانه ای به مساحت 3000 مترمربع و با اعتبار یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان در روستای شوراب صغیر شهرستان سامان راه اندازی و در حال حاضر توانسته ام برای 7 نفر به صورت مستقیم و 10 نفر غیر مستقیم ایجاد اشتغال کنم.

وی اظهار کرد: در این گلخانه سالانه 400 هزار پایه گل رز تولید میشود که البته به دلیل شیوع بیماری کرونا به 3 هزار تا 4 هزار بوته در ماه کاهش یافته است .

نوربخش ادامه داد: به منظور تکثیر گل رز پیوندی یک قطعه به مساحت 1000 مترمربع جهت تهیه قلمه نسترن به کشت نسترن مادری و همچنین یک قطعه جهت تهیه پیوندک نسبت به تقاضای بوته از رنگ های مختلف به تولید شاخه گل رز اختصاص دارد و در نهایت با فراهم بودن قلمه و پیوندک و همچنین شرایط رطوبتی و حرارتی و نوری امکان تولید فراهم میشود .
البته پس از فراهم شدن بستر اولیه تکثیر، آموزش و به کار گیری نیروی انسانی با تجربه شرط اساسی تولید می‌باشد که در این خصوص تجربه ده ساله همکاران ما در موفقیت تولید این واحد کمک شایانی توجه ای کرده است.

دکتر نوربخش در پایان خاطرنشان کرد: هم اکنون با تولید بوته های رز پیوندی کشور از واردات بی نیاز شده است و از مهمترین مشکلات فعلی حوزه فعالیت خود شیوع بیماری کرونا و فروپاشی بازر گل را بیان نمود.

روستای شوراب صغیر با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر از توابع شهرستان سامان و در 32 کیلومتری شمال شرقی استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

تعداد مشاهده خبر4475 بار
تصاویر مرتبط

  • عكس_0
  • عكس_0
  • عكس_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal