جرای اولین طرح پایلوت کشت گیاهان دارویی در زیر اشکوب درختان مثمر در شهرستان سامان
جرای اولین طرح پایلوت کشت گیاهان دارویی در زیر اشکوب درختان مثمر در شهرستان سامان/ توسعه کشت گیاهان دارویی در نگین سبز چهار محال و بختیاری
1399/09/30
یزدان احمدزاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سامان از اجرای طرح پایلوت کشت گیاهان دارویی در زیر اشکوب درختان مثمر در شهرستان سامان خبر داد.
وی گفت: در هفته جاری کشت گیاهان دارویی از جمله موسیر، باریجه و کلوس در سطح یک هکتار با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سامان در زیر اشکوب باغات مثمر انجام گرفت .
احمدزاده افزود: افزایش اشتغالزایی و افزایش درآمد اقتصادی کشاورزان و باغداران در شهرستان سامان از اهداف اجرای این طرح است و می توان از ظرفیت بالای کشت گیاهان دارویی برای حفظ این منابع و افزایش رونق اقتصادی استفاده کرد.

دکتر شیرمردی محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیاه موسیر را از جمله گیاهان با نیاز آبی پایین دانست و اظهار کرد: این طرح برای اولین بار در استان انجام می شود که امیدواریم بازدهی خوبی داشته باشد.
دکتر شیرمردی خاطر نشان کرد: زمان کاشت موسیر در فصل پاییز (اوایل مهر ماه تا اواخر آذر ماه)، شروع رشد آن از اوایل اسفند تا اوایل فروردین ماه، زمان گلدهی اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه و زمان مناسب بهره برداری موسیر اواخر تیرماه است.

وی افزود: با توجه به کمبود منابع آبی، تغییر الگوی کشت یکی از اهداف مهم وزارت جهاد کشاورزی و متخصصان بخش کشاورزی است و در این راستا محصولاتی دارای اولویت است که نیاز آبی کمتری نسبت به کشت‌های دیگر داشته باشند.

سمیرا بهامیر کارشناس باغبانی شهرستان سامان در پایان گفت: در سال های اخیر گرایش مردم به استفاده از گیاهان دارویی افزایش یافته است و موسیر از جمله گیاهان خوراکی و ادویه ای می‌باشد که خواص دارویی بسیار زیادی دارد که از مهمترین خواص درمانی آن می توان به کاهش فشار خون، هضم آسان غذا، درمان بیماری های گوارشی، تأمین ویتامین‌های A و C اشاره کرد.
تعداد مشاهده خبر4597 بار
تصاویر مرتبط

  • عكس_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal