افزایش تعهدات پرداخت غرامت صندوق بیمه کشاورزی
1399/08/03

صندوق بیمه کشاورزی در سال جهش تولید، تعهدات پرداخت غرامت خود را هنگام وقوع خطر در دام و طیور تا 80 درصد و در گندم تا 50 درصد ارزش محصول افزایش می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان این مطلب، گفت: در سال جهش تولید علاوه بر پوشش بیمه ای، میزان غرامتی که هنگام وقوع خطر برای محصولات مختلف به ویژه محصولات استراتژیک تعهد می کنیم، افزایش چشمگیری یافته است.

محمد ابراهیم حسن نژاد افزود: در سال گذشته برای یک راس دام سنگین یا گاو شیری حداکثر 16.5 میلیون تومان تعهد پرداخت غرامت در زمان وقوع خطر داشتیم که این میزان در سال جاری تا سقف 21 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: بیمه های پیشرفته دنیا نیز در همین حد محصولات خود را پوشش می دهند، زیرا ضرایب و تنوع خطر در بخش کشاورزی زیاد است و بیمه کنندگان، تعهد بالا در حد جبران کامل نمی دهند.

 قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی، پوشش بیمه ای محصولات در مقابل خسارات احتمالی و بلایای طبیعی را یکی از راه های کمک به پایداری تولید و ایجاد اطمینان خاطر در تولید کنندگان عنوان کرد.

وی در همین حال به افزایش سهم دولت در حق بیمه محصولاتی که ضریب خطر تولیدشان بالا است، اشاره و تصریح کرد: در سال جهش تولید، با افزایش سهم دولت و ایجاد تعادل در حق بیمه ها ،کشاورزانی که در اقلیم های پر خطر تولید می کنند، می توانند محصولات خود را در برابر حوادث طبیعی مثل سیل و سرمادگی، بیمه کنند.

حسن نژاد در توضیحی بیشتر گفت: ما براساس سوابق بیمه گذاران و سوابق مناطق مختلف، اطلاعات در مورد جغرافیای خطر را در کشور داریم و در این منطق سهم دولت در حق بیمه را بالا برده ایم.

وی افزود: در مناطقی که خطر بالایی برای تولید وجود دارد، سهم دولت در حق بیمه محصول تا 90 درصد افزایش و در مناطقی که خطر تولید پایین است، سهم دولت 30 تا 40 درصد کاهش یافته است.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اضافه کرد: در برخی مناطق استثنایی، سهم دولت در حق بیمه محصولات بالای 90 درصد تعیین شده است.

توسعه بیمه های پایه

حسن نژاد، توسعه بیمه های پایه را از دیگر برنامه های صندوق بیمه کشاورزی در سال جهش تولید برای حمایت بیشتر از تولیدکنندگان نام برد و اذعان داشت: بیمه های پایه فقط  به خطرات فاجعه بار که منجر به آسیب دیدگی کل محصول و یا از بین رفتن آن می شود، تعلق می گیرد.

وی گفت: سهم و تعهد دولت در حق بیمه های پایه بالا است و با این بیمه ارزان، کشاورزان می توانند لایه بزرگ ریسک را پوشش دهند.

تعداد مشاهده خبر783 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal